Rancangan Pengajaran


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Matapelajaran
:
Bahasa Melayu
Tahun  
:
2 Bestari
Bilangan Murid
:
30 orang
Tajuk
:
Haiwan
Tarikh   
:
14 Jun 2011
Masa
:
60 minit
Objektif              
:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

:
1.
Menyatakan lima ciri-ciri binatang secara lisan
:
2.
Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul
:
3.
Menulis enam ayat tunggal berdasarkan teks
Fokus Utama
:
5.2
Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi
yang betul dan lancer serta memahami perkara yang dibaca
Aras 1 (i) : Membaca teks prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul
Fokus Sampingan
:
8.1
Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk
Aras 2 (i) Melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai
Kemahiran Bahasa
:
Mendengar, membaca dan menulis
Sistem Bahasa
:
Kosa Kata: liar, berlari, beranak, melompat
Ilmu
:
Sains
Nilai      
:
Kasih sayang, bertanggungjawab, menghargai, kerjasama dan bersyukur
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir
:
Mencirikan, meramalkan, membuat inferens, mengkategori, menjana idea dan menerangkan sebab.
Kemahiran Belajar
:
Mengumpul, memproses, mencatat dan melaporkan maklumat
Kecerdasan Pelbagai
:
Kontekstual, interpersonal, verbal-linguistik,spatial, emosi
Pengetahuan sedia ada
:
Murid pernah melihat binatang dan membina ayat tunggal
Bahan Bantu Mengajar
:
Komputer, internet, audio bunyi binatang



 Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Bercerita mengenai binatang:
  1. Apakah bunyi yang kamu dengar?
  2. Bagaimanakah cara hidup binatang tersebut
Set Induksi ( 5 minit )
  1. Murid diperdengarkan bunyi-bunyi haiwan.
  2. Murid meneka nama haiwan daripada pautan berdasarkan bunyi haiwan yang didengari.
  3. Guru menghubungkaitkan aktiviti dengan tajuk pelajaran yang akan disampaikan.

KB: Menghubungkait
       Mencirikan
BCB: Mendengar aktif
BBB: Audio bunyi      
         binatang

Memahami cerita  yang disediakan
Langkah 1 ( 15 minit)
  1. Guru meminta murid membuka pautan yang telah disediakan dan menonton cerita berkaitan haiwan.
  2. Murid menjawab soalan kuiz berdasarkan cerita yang ditonton.
KB: Mencirikan
BCB: Mendengar aktif
KP: Verbal linguitik
Nilai: Keberanian
BBB: Internet
         Komputer
Murid menyatakan ciri-ciri binatang berdasarkan petikan
Langkah 2 (20 minit)
  1. Murid mendengar lagu berkaitan haiwan dan menyanyi beramai-ramai.
  2. Guru meminta murid meneliti lirik lagu yang disediakan dan menamakan haiwan yang terlibat dengan lagu itu.
  3. Murid membaca maklumat tentang haiwan tersebut dengan menekan link pautan yang disediakan. 
  4. Murid menjawab kuiz dengan memadankan ciri-ciri haiwan dengan gambar yang disediakan pada pautan.

KB: Meramal
BCB: Mendengar aktif
         Melaporkan   
        Maklumat
KP: Verbal linguistic
Nilai: Kerjasama
BBB: Internet
Murid mengakses maklumat tambahan mengenai binatang
  1. Ciri-ciri binatang
  2. Cara hidup binatang
  3. Makanan binatang
Langkah 3 ( 15 minit )
  1. Murid diminta memilih salah satu daripada empat jenis gambar yang ditunjukkan
  2. Guru meminta murid mengakses maklumat tambahan mengenai binatang yang telah dipilh menggunakan enjin carian yahoo atau google
  3. Murid diminta menjawab soalan-soalan kuiz berkaitan haiwan.
  4. Murid yang telah siap menjalankan aktiviti diberi masa untuk bermain permainan interaktif yang disediakan dalam pautan berkaitan dengan haiwan.
  5. Guru merumuskan pencapaian setiap murid.

KB: Menjana idea
BCB: Mengumpul dan
         memproses
         maklumat   
      
KP: Interpersonal
Nilai: Menghormati
BBB: Internet, komputer
Penutup kognitif
  1. Membuat rumusan isi pelajaran
Penutup social
  1. Memberi pujian dan motivasi
Penutup (5minit)
  1. Guru menyoal murid tentang perkara yang dipelajari
  2. Guru member dorongan kepada murid supaya berusaha membaiki pembacaan dan selalu mencari maklumat tambahan di internet